Biolog, który chce bronić lasów poprzez swoje dźwięki

Susana Rodríguez Buriticá, liderka linii ekologii przestrzennej Instytutu Humboldta, rozwija badania pejzaży dźwiękowych, które mogłyby pomóc w ograniczeniu wylesiania.

Pasjonuje się danymi i twierdzi, że analiza ilościowa jest jej rzeczą. Nie jesteś zaskoczony ilością informacji, które wynikają z wdrożenia jednej z najbardziej wszechstronnych technik monitorowania różnorodności biologicznej: ekoakustyki.

„Obserwowanie podniecenia naukowców po usłyszeniu szumu, pieśni lub piski gatunku, który badali przez długi czas, jest bardzo ekscytujące”, mówi Susana Rodríguez Buriticá, biolog z Narodowego Uniwersytetu Kolumbii, który jest obecnie częścią programu oceny i monitorowania różnorodności biologicznej i jest liderem w linii humboldt Institute ekologii przestrzennej.

W Parlotiando z Humboldtem rozmawialiśmy z tym magisterem badawczym w statystykach stosowanych z Ohio State University i podoktoranckim w dziedzinie ekologii i biologii ewolucyjnej z uniwersytetów w Kalifornii, Berkeley i Arizonie w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza na temat postępów i stanu ekoakustyki w Kolumbii.

– W jaki sposób związane są dźwięki, różnorodność biologiczna i ochrona?

Jego połączenie daje życie temu, co jest znane jako ekoakustyka, dyscyplina, która bada związek między dźwiękami, żywymi istotami i ich środowiskiem. Jest to potężne narzędzie do badania wzorców różnorodności za pomocą metod nieinwazyjnych, które można również zastosować do oszacowania stopnia interwencji ekosystemu.

– Kiedy mówimy o sygnałach ekoakustycznych, co mamy na myśli?

Sygnały akustyczne są jedną z najważniejszych form komunikacji w przyrodzie, które służą nawet przestrzennej lokalizacji jednostek i ich zdobyczy.

Badanie sygnałów akustycznych wzmacnia dziedziny badań w dziedzinie ekologii, zachowania, identyfikacji taksonomicznej, wykorzystania siedlisk, a nawet wpływu działalności człowieka na różne gatunki zwierząt. Ponadto jest to narzędzie kwantyfikacji i monitorowania różnorodności biologicznej.

– Jakie są najbardziej badane grupy taksonomiczne w Kolumbii poprzez tę dyscyplinę?

Najczęściej badane grupy taksonomiczne były ptaki z 36,4 procent i płazy z 35 procent. Większość nagranych prac koncentruje się w regionie Andyjskim.

– Jakie zachowania udało ci się scharakteryzować w wyniku interakcji dźwięków między gatunkami?

Sygnały akustyczne ewoluowały w różnych grupach zwierząt, gdzie pełnią różne funkcje, takie jak obrona terytorium, ostrzeganie o obecności drapieżników, utrzymanie spójności grup mieszanych, przyciąganie uwagi potencjalnego partnera, a nawet lokalizowanie osobników i wykrywanie zdobyczy.

– Jak był Twój pierwszy kontakt z ekoakustyką?

Po 13 latach studiów w Stanach Zjednoczonych ponownie kierowałem Fundacją Biodiversa Colombia. Chociaż fundament był mały mieliśmy wielkie aspiracje do ochrony lasów środkowej Magdaleny, jednego z najbardziej zdegradowanych obszarów kraju.

Prawda jest taka, że szczególnie trudno jest monitorować gatunki tradycyjnymi metodami, zwłaszcza tymi zagrożonymi wyginięciem, takimi jak niebiesko-billed paujil. W tym czasie zdaliśmy sobie sprawę, że ekoakustyka może stać się ujściem, ponieważ w sezonie lęgowym męski paujil przyciąga samice serią charakterystycznych dźwięków dźwiękowych. Badania naukowe zawsze będą nas zachęcać do wypróbowania nowych metod.

– Jak skonsolidowana jest ta technika monitorowania różnorodności biologicznej po 60 latach?

W ciągu ostatnich 20 lat nastąpił przyspieszony wzrost badania dźwięków natury. Wynika to z dostępności urządzeń rejestrujących, narzędzi do przechowywania i analizy danych, a także z opracowania silnych teoretycznych ram, które rosną z dnia na dzień.

Badania dźwięków natury są coraz częściej narzędziem do zrozumienia ekosystemów i gatunków, które je tworzą, od bioakustyki, skoncentrowanej na badaniu dźwięków wytwarzanych przez gatunki, po ekologię pejzażu dźwiękowego, jako gałąź ekologii krajobrazu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *