Czy Ziemia zapamięta pandemię koronawirusową?

Pierścienie drzew, rdzenie lodu i osady osadowe mogą ulec zmianie w skażeniu podczas globalnego zamknięcia pandemii.

W 2017 r. naukowcy z kilku uniwersytetów wykorzystali zaawansowaną technologię laserową do zajrzenia do wnętrza rdzeni lodowych wydobytych ze szczytu Alp. Znaleźli Czarną Plagę.

Rekord rdzenia lodowego pokazał, że w ciągu ostatnich 2000 lat roczny poziom ołowiu w atmosferze nagle zmniejszył się tylko raz. Okres ten był od 1349 do 1353, mniej więcej zbiegający się z jedną z najgorszych pandemii w historii ludzkości: kiedy dżumy zabiły połowę populacji europejskiej o jedną trzecią. Cała ta śmierć załamała działalność gospodarczą, w tym górnictwo i wytapianie ołowiu. Mniej drobnych cząstek ołowiu unosiło się w powietrzu i osiadło na alpejskich lodowcach, gdzie śnieg skompresował je do lodu, który co roku ustanawiał rekord w jądrze.

Nowa pandemia płonie teraz na całym świecie. Ostatnie badania pokazują, że różne rodzaje zanieczyszczeń znacznie się zmniejszyły, ponieważ ludzie przestali jeździć, samoloty przestały latać, a fabryki pozostały zamknięte. Dwutlenek azotu emitowany przez pojazdy zmniejszył się w miastach Chin o 40 do 60 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Stężenie tlenku węgla powyżej Nowego Jorku spadło do połowy poziomu z 2019 roku. Światowa emisja dwutlenku węgla spadła w ciągu ostatniego roku o 17 procent, a analiza sugeruje, że w 2020 roku nastąpi największy roczny spadek dwutlenku węgla, o około dwa miliardy ton metrycznych, czyli 5,5 procent całkowitej emisji dwutlenku węgla w 2019 roku.

Ale czy te ogromne zakłócenia w naszej masowej produkcji zanieczyszczeń są wystarczająco duże, aby można je było złapać w pierścienie drzew, rdzenie lodowe i osady? Czy planeta „pamięta” kryzys COVID-19?

Gdybyśmy wyobrażali sobie naukowca za 100 lat wiercenie na lodzie, najbardziej prawdopodobnym markerem, który można znaleźć, byłyby aerozole, mówi Paweł Mayewski, dyrektor Instytutu Zmian Klimatu na Uniwersytecie w Maine i główny autor artykułu o czarnej śmierci. Aerozole to ultracienkie cząstki, które mogą unosić się w atmosferze przez kilka dni lub tygodni przed upadkiem na ziemię. Cząstki zanieczyszczające, takie jak ołów, kadm i siarka, powstają z kominów fabrycznych i elektrowni, rur wydechowych pojazdów, górnictwa i wytapiania oraz innych źródeł.

„Rdzenie lodowe mogą odbudować aerozole z miesięczną rozdzielczością w niektórych przypadkach, więc powinien pojawić się sygnał COVID-19”, mówi Christo Buizert, paleoklimatolog z Oregon State University, który specjalizuje się w rdzeniach lodowych i nagłych zmianach klimatu. Z blokad w dużych częściach uprzemysłowionego świata już osiągając dwa lub trzy miesiące i globalne spowolnienie gospodarcze nadal w toku, spadek lodu kadmowego lub siarki złóż wydaje się prawdopodobne.

Innym ważnym buizert spray mówi może pojawić się w rdzeniach lodu jest sadza, w szczególności cząstek 2,5 mikrona średnicy lub mniej, znany jako PM2.5. Cząstki te pochodzą głównie z elektrowni węglowych i gazowych, a także rur wydechowych z pojazdów i pieców. I pogarszają zdrowie ludzkie na całym świecie. Poziom PM2,5 nad Wuhan w Chinach, gdzie pandemia prawdopodobnie powstała, spadł o 44 procent podczas zamknięcia miasta. Tymczasem Delhi miało 60 procent redukcji, a Los Angeles o 31 procent.

Nasz paleoklimatolog 2120 może również znaleźć pandemię w pierścieniach drzew. W miarę wzrostu drzew pochłaniają siarkę, tlenki azotu i metale, takie jak kadm osadzany z atmosfery w glebie i wodzie. Naukowcy mogą wykorzystać spektrometrię masową do analizy, jak poziom zmienia się z roku na rok. Pierścienie mogą zaoferować nawet lepszy rekord niż rdzenie lodu, ponieważ drzewa są znacznie bliżej miast i centrów przemysłowych niż przeciętny lodowiec. Badania pokazują, że nawet cząstki, które pozostają w powietrzu przez krótki czas, mogą krążyć dość daleko. Na przykład spalanie paliw kopalnych w Stanach Zjednoczonych i Europie jest głównym źródłem cząstek sadzy pokrywających lód i śnieg w Arktyce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *