Greta Thunberg: eksperci klimatyczni są ignorowani

Eksperci klimatu nie są słyszane, mimo że pandemia coronavirus podkreśla znaczenie następujących nauki, działacz na rzecz środowiska Greta Thunberg powiedział.

Szwedzki nastolatek twierdził, że kryzys Covid-19 „rzucił światło” na to, jak „nie możemy tego zrobić bez nauki”, ale ludzie „słuchali tylko jednego rodzaju naukowca”.

Jego komentarze pojawiły się we wspólnym wywiadzie z autorką Margaret Atwood, emitowanym we wtorek w BBC Radio 4 w ramach gościnnego wydania nagrodzonego nagrodą Bookera dwukrotnego programu Today.

Thunberg została zapytana, czy wpływ pandemii na ocenę nauki przez ludzi będzie miał wpływ na informacje o klimacie.

„Na pewno mógłbym to zrobić. Myślę, że ta pandemia rzuciła światło na to, jak … polegamy na nauce i nie możemy tego zrobić bez nauki”, powiedział Thunberg.

„Ale oczywiście słuchamy tylko jednego rodzaju naukowca lub niektórych naukowców i, na przykład, nie słuchamy klimatologów, nie słuchamy naukowców pracujących nad różnorodnością biologiczną i to oczywiście musi się zmienić.”

Działacz na rzecz ochrony środowiska wyraził sceptycyzm, gdy zapytano o obietnice państw dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla, takich jak Chiny, które zobowiązały się osiągnąć zero netto do 2060 roku.

„Byłoby bardzo dobrze, gdyby naprawdę coś znaczyli” – powiedziała Thunberg. „Nie możemy dalej mówić o przyszłych, hipotetycznych, niejasnych i odległych zobowiązaniach i terminach. Musimy teraz coś zrobić. A także netto zero … to bardzo duża luka, może zmieścić się wiele w tym „netto” słowo.”

Thunberg powiedział, że wybór Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zobowiązał się do ponownego przystąpienia do porozumienia klimatycznego w Paryżu w pierwszym dniu swojej prezydentury, wysłał znak, że „może to być dobry początek czegoś nowego”.

„Miejmy nadzieję, że tak, i naciśnij go, aby stać się, że”, powiedział.

W innym miejscu wywiadu Thunberg powiedział, że próbował zignorować treść na Twitterze i dodał: „Gdybym musiał poświęcić czas na obronę, nie robiłbym nic innego”.

Powiedział, że wspaniale było wrócić do szkoły po okresie kampanii i że uwielbia studiować.

Pandemia koronawirusowa uniemożliwiła inspirowanemu Thunbergu ruchowi Fridays for Future świętowanie masowych demonstracji w ostatnich miesiącach, które rozpoczęły się jako samodzielny protest przed szwedzkim parlamentem w Sztokholmie w sierpniu 2018 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *