Hałas ludzki wpływa na zachowanie ludzi i zwierząt, pokazuje badania

Praca w domu podczas Covid-19 przyniosła zanieczyszczenie hałasem blisko domu, niezależnie od tego, czy twój partner dzwoni w zasięgu uszu, czy mielą kawę podczas wywiadu Zoom. Teraz badania sugerują, że królestwo zwierząt jest również zakłócone przez hałas ludzi i naszych urządzeń.

W miarę jak ludzie rozmnażają się, wnikamy głębiej w siedliska dzikiej przyrody, tworząc powszechny wzrost dźwięku otoczenia, który nie tylko bezpośrednio wpływa na zdolność zwierząt do słuchania, ale także do komunikowania się.

Nowe badania sugerują, że zanieczyszczenie hałasem, spowodowane na przykład przez handel ludźmi, zakłóca zachowanie zwierząt, w tym poznanie i krycie.

Wpływ ludzkiego hałasu
Próbując uchwycić wpływ dźwięków ruchu na wydajność poznawczą, naukowcy dali dorosłym ziębom zebry, rodzaj maleńkich ptaków śpiewających rodzimych w Australii, serię zadań związanych z poszukiwaniem żywności.

Ptaki były w stosunkowo cichym środowisku laboratoryjnym lub traktowane z hałasów ruchu zaprojektowany do symulacji serii samochodów, które udał się z 20 do 30 metrów.

Aby przetestować kontrolę hamującą, użyteczną zdolność do utrzymania uwagi wymaganej do rozwiązania problemu, ptaki śpiewające otrzymały dostęp do przezroczystego cylindra umieszczonego poziomo z jedzeniem w środku. Naukowcy ocenili, czy ptaki ulegną intuicyjnej reakcji, aby dotrzeć lub wybrać najbardziej efektywną drogę otaczającą otwartą stronę.

Kolejnym zadaniem było otwarcie pokrywy, aby uzyskać dostęp do żywności. Zostało to zaprojektowane do pomiaru zdolności motorycznych i obchodzenia się z obiektami, które mają kluczowe znaczenie dla poszukiwania żywności. Następnie ptaki przerzuciły się na naukę koloru asocjacyjnego, gdzie ich zdolność do rozróżniania różnych kolorowych czapek została przetestowana w celu określenia, która z nich zawierała nagrodę żywnościową.

Inne testy
Naukowcy przetestowali również pamięć przestrzenną, która ma kluczowe znaczenie dla zapamiętania lokalizacji źródeł pożywienia, granic terytorialnych i potencjalnych partnerów.

Na koniec ocenili zdolność ptaków do uczenia się od siebie nawzajem. Niektóre „demonstrator” ptaki nauczyły się ciągnąć węzły, aby uzyskać dostęp do żywności ukrytej w drewnianych blokach, a inne zostały ocenione za ich zdolność do naśladowania zadania.

Wszystkie zadania, oprócz nauki skojarzenia kolorów, zostały negatywnie dotknięte hałasem ruchu, napisali naukowcy w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B.

„Nie byliśmy pewni, że widzieliśmy tak silny efekt”, powiedział autor badania Christopher Templeton, adiunkt na University of the Pacific, Oregon, USA.

„To są ptaki, które … żyją w dużych koloniach, wszyscy cały czas mówią, robiąc duże zamieszanie. Dlatego, aby zobaczyć, że po prostu słuchanie przejeżdżających samochodów wystarczy, aby zapobiec ich występowi w tych testach, jest pod pewnymi względami dość zaskakujące.”

Inne badania potwierdzają wyniki
W innym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Behavioral Ecology, przeanalizowano, w jaki sposób śródziemnomorska żeńskie świerszcze polowe, Gryllus bimaculatus, podejmują decyzje o krycie w różnych warunkach akustycznych.

Samce przyciągają kobiety, śpiewając piosenkę zalotów pocierając skrzydłami.

„W tym gatunku, w szczególności, wiemy, że męskie zaloty śpiew jest związane z immunokompetencji, więc kobiety wiedzą, że jeśli mają szczególnie wysokiej jakości piosenki są lepsze w przetrwaniu chorób”, wyjaśnił główny autor dr Adam Bent z University of Cambridge, który przeprowadził badania w ramach jego doktorat na Anglia Ruskin University.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *