Jak pandemia złagodziła zanieczyszczenia na plażach Cancun

Badanie przeprowadzone przez organizację cywilną Sentinels of Water wykazało, że poziom zanieczyszczenia wody na wybrzeżach Cancun został zmniejszony o 90% po wystąpieniu Coronavirus

Pandemia Covid-19 miała wpływ na poziom zanieczyszczeń odnotowany na głównych plażach Cancun. Przez lata kwestia śmieci stała się problemem nad brzegiem tego miasta, które zwykle przyjmuje tysiące turystów. Wraz z pojawieniem się Coronavirus, pierwszy cel Meksyku odnotowano spadek odwiedzających zarówno jego plaże i inne miejsca zainteresowania, co również spowodowało mniejszą obecność zanieczyszczeń.

Chociaż podczas kwarantanny przez Covid-19 większość publicznych plaż Cancun pozostała otwarta, głównym czynnikiem zmian jest to, że napływ turystów został kontrolowany. W dni, kiedy epidemiologiczne światła w Cancun były pomarańczowe, tylko 30% ludzi miało dostęp do uzdrowisk. Turyści wjechali przez grupy nie większe niż 5 członków i ustalono harmonogram wizyt na wybrzeżach, które zwykle wahały się od dziewiątej rano do piątej po południu. W tym sensie aglomeracje zostały zakazane, co ma znaczenie ekologiczne, biorąc pod uwagę potencjał zanieczyszczający ekosystem, jaki mają ludzie.

Historycznie, główne plaże Cancun były bardzo zajęte dzięki oszałamiającym naturalnym pięknościom. Jednak często odwiedzający te uzdrowiska zostawiają śmieci zarówno na powierzchni piasku, jak i zakopywane pod nim. Ponadto brak higieny tych, którzy udają się do wybrzeży o dużym potencjale turystycznym, takich jak plaża Delfines i plaża Tortugas, był wielokrotnie podkreślany przez organizacje ekologiczne lub instytucje non-profit. We wrześniu 2018 r. przedstawiciele organizacji Ocean Conservancy w Quintana Roo poinformowali, że podczas sprzątania na plażach, takich jak Tortugas i Blue Seagull, zebrano 477 kilogramów odpadów stałych.

Podobnie, rok po roku, pracownicy Rady Miasta Benito Juárez, gminy, do której należy Cancun, znaleźli różne odpady i odpady, takie jak plastikowe torby i niedopałki papierosów podczas dni sprzątania na miejskich plażach. W 2018 r., mimo że koronawirus nie był chorobą planetarną, pojawienie się pływów sargazo i zanieczyszczenia niedopałkami papierosów na plażach Cancun było poważnym problemem. Odwiedzający bezkrytycznie wyrzucali te odpady na piaski, nie podnosząc świadomości ich szkodliwego wpływu na środowisko.

Mimo to niedopałki papierosów nie były jedynymi odpadami o szkodliwym wpływie porzucanych u wybrzeży Cancun. Plastik jest kolejnym wrogiem ekosystemu morskiego. Badanie przeprowadzone w 2020 r. przez Greenpeace i Laboratorium Różnorodności Biologicznej i Ochrony Raf Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) na temat wpływu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na meksykańskie chronione obszary naturalne ustaliło, że na plażach Cancun jest więcej plastiku niż fauny morskiej. Znaleziony plastik był w większości wykonany z materiałów, takich jak torby, butelki, etykiety i pokrywki.

Według badań przeprowadzonych przez organizację cywilną Sentinels of Water, poziom zanieczyszczenia wody na plażach Cancun został zmniejszony o 90% w całej pandemii. Badania polegały na monitorowaniu w wodach Cancun, a także obejmowały takie miejsca jak Laguna Nichupté i Isla Mujeres. Jednakże w odniesieniu do obecności odpadów w wodach, nowe wyzwanie stwarza pojawienie się pandemii. Na początku października 2020 r. organizacja ekologiczna Snorkeling For Trash poinformowała, że znalazła dużą liczbę jednorazowych osłon wodnych na miejskich plażach i ostrzegła, że te maski, jeśli zostaną połknięte, mogą wpłynąć na dziką przyrodę morską. Podobnie agencja wezwała lokalnych i zagranicznych kąpiących się do przyczynienia się do higieny plaż, ponieważ jest to również warunek, aby uzdrowiska nadal były uważane za Błękitną Flagę, odznakę, która uwzględnia takie aspekty, jak informacje o środowisku i edukacja, jakość wody i zarządzanie środowiskiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *