Pandemia arotoksyczna

Ponad sto organizacji chłopskich i społeczno-środowiskowych wspiera opiekę kwarantanny, zgadza się co do znaczenia zdrowia nadprzemysłowego – jak ma to miejsce w przypadku koronawirusa – ale wzywa do podobnych działań wobec arotoksyków.

„Z pandemii agrobiznesu, która się nami opiekuje?” to tytuł komunikatu ponad stu organizacji społecznych, środowiskowych i wiejskich potępiających opryski agrotoksyczne. Santiago del Estero, Santa Fe, Entre Ríos i Buenos Aires to tylko niektóre z prowincji, w których agrobiznes pocenach trucizn na populacji podczas kwarantanny. W zamian rodzinne organizacje rolnicze zobowiązały się do utrzymania produkcji i cen podczas pandemii. W Misiones, piray Niezależnych Producentów (PIP-UTT) przekazał 5000 kilogramów żywności w popularnych dzielnicach.

„Podczas gdy miliony Argentyńczyków pozostają w naszych domach, aby chronić nasze zdrowie w obliczu globalnej pandemii, agrobiznes nadal nawadnia nasze terytoria agrotoksykami, które zagrażają zdolności naszej agencji do radzenia sobie z wirusem”, rozpoczyna tekst podpisany przez koordynatora Basta es Basta (Entre Ríos), Federalną Sieć Nauczycieli dla Życia, organizacje pozarządowe Nature of Rights and Action for Biodiversity , kolektyw komunikacyjny Huerquen, Rio Cuarto No Agrotoxics Assembly i Paren de Fumigar Las Escuelas Campaign.

„Niezbędne” i z wyjątkiem kwarantanny obejmują „produkcję rolną”, gdzie nie było rozróżnienia między tymi, którzy produkują zdrową, niezatrudną żywność od tych, którzy produkują GMO na eksport.

Od agrobiznesu, gdzie wyróżnia się Tabela Łącznikowa, a Aapresid (Stowarzyszenie Bezpośrednich Producentów Sadzenia) rozpoczął kampanię reklamową, w której są „zaniepokojeni zdrowiem”: oferują opryski w celu zwalczania dengi, rozdają silosy-bag (gigantyczne tworzywa sztuczne, w których zbierają ziarna) do produkcji odzieży ochronnej ze szpitali i klinik, producenci Villa María (Kordoba) reklamowali dawstwo transgenicznej kukurydzy w stołach wspólnotowych. Firma Cordoba Porta Hermanos, w sądzie za zanieczyszczanie i obrzydzenie dzielnicy San Antonio, reklamuje kampanię na rzecz oddania „alkoholu w żelu solidarności”. Izba Zdrowia Rolniczego i Nawozów (Casafe), która obejmuje wszystkie duże arotoksyczne i transgeniczne firmy, wysłała gazetę 7 kwietnia, Światowy Dzień Zdrowia, z wezwaniem do umycia rąk i opieki nad koronawirusem.

„Jeśli naprawdę chcemy sprzyjać zdrowiu ludności, musimy mieć zakaz dalszego skażenia i zachorowania na trucizny, należy pilnie zmienić model rolnictwa”, powiedziała Eugenia Boccio, jedna z motorów pisma. Jest częścią Kolektywu Kultury Organicznej San Jorge (Santa Fe), miasta, które gromadzi wypowiedzenia i walczy z fumigacjami. Zaapelował o szerokie spojrzenie na pandemię: „Bardzo miło jest oklaskiwać lekarzy, ale bez chłopów, którzy produkują żywność, nie możemy żyć”.

Wojewódzkie Biuro Agrotoksyków i Zdrowia Santiago del Estero potępiło to, co wynika z fumigacji kwarantanny w departamentach Jiménez, Rivadavia, Ibarra, Belgrano, Río Hondo i Pellegrini. Przypadki były powtarzane w Buenos Aires, Santa Fe, Entre Ríos i Chaco. „Jest to tragiczne codzienne życie fumigacji narodów, gdzie każdego roku uwalnia się około 500 milionów litrów arotoksykuów”, organizacje potępiły i zażądały stosowania ustawy 25.675, która ustanawia „zasadę ostrożności”: gdy istnieje ryzyko wpływu na zdrowie i środowisko, należy podjąć środki ochronne.

W Argentynie istnieje wiele dowodów na działanie agrotoksyków. Od skarg dotkniętych ludów (Madres de Ituzaingó de Córdoba, sąsiadów Avia Terai w Chaco i San Salvador w Entre Ríos, między innymi) do dowodów naukowych. W „Antologii Toksykologicznej Glifosatu” Eduardo Rossi zebrał ponad 830 prac naukowych potwierdzających wpływ na zdrowie i środowisko najsłynniejszego herbicydu.

Pisanie organizacji cytuje książkę „Transformacje w sposób zachorowania i umierania w regionie rolno-przemysłowym Argentyny”, Instytutu Zdrowia Społeczno-Środowiskowego Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu w Rosario. Usystematyzowali informacje z ponad trzydziestu przekaźników zdrowotnych w miastach (w ramach przedmiotu końcowego praktycznego) i uwzględnili choroby, które powtarzają się w ludach fumigowanych: poronienia, wrodzone wady rozwojowe, choroby onkologiczne, problemy z oddychaniem i płucami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *