Pandemia wskrzesza tworzywa sztuczne jednorazowego użytku

Zwiększono stosowanie rękawiczek, masek, szlafroków i innych środków ochrony indywidualnej przeciwko COVID-19, a także opakowań, ekranów i torebek, a wszystko to pochodziło z tworzyw sztucznych. W obawie przed zarażeniem, ten materiał do wykorzystania i ciągnięcia, który od 2021 roku miał cierpieć na większe ograniczenia stosowania w wielu krajach, ponownie pojawia się, aby nas chronić, ale kosztem dalszego niszczenia środowiska.

Rok 2021 miał oznaczać koniec plastikowych toreb i innych jednorazowych tworzyw sztucznych, takich jak słomki i sztućce. Kilka miesięcy po rozpoczęciu wdrażania tych środków, materiał ten, najwyraźniej w niskich godzinach, odrasta jak pandemia, która wspiera go w postaci masek, rękawic i masek ochronnych, wśród innych środków ochrony indywidualnej, tak zwanych ŚOI.

Aby uniknąć ryzyka zakażenia koronawirusem, towarzyszą nam miliony produktów z tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych.

Na arenie międzynarodowej, według danych zebranych przez chińskie służby celne, w marcu Chiny sprzedały prawie 3860 milionów masek krajom dotkniętym pandemią, a także 37,5 miliona kombinezonów ochronnych, 16 000 respiratorów i 2,84 miliona zestawów detekcyjnych COVID-19.

Obecnie wszystkie te produkty z tworzyw sztucznych, z których większość jest wykorzystywana i ciągnięta, a skomplikowany recykling – ponieważ są to artykuły sanitarne – są produkowane przez miliony. W poszukiwaniu materiału do ograniczenia efektu domina w pandemii COVID-19, plastik był najlepszym kandydatem.

„Jest lekki, ekonomiczny, trwały i wszechstronny. Rzadko można znaleźć wszystkie te cechy w jednym materiale. Ale wszystko to pociąga za sobą koszty środowiskowe, które do niedawna nie były uwzględnione w równaniu. To zaczyna się zmieniać”, mówi SINC Nicholas Mallos, starszy dyrektor programu Free Oceans w ochronie oceanów.

Ponadto, nie tylko jest lekki, idealny jako osobisty materiał ochronny, „jego wielki sukces polega również na niskich kosztach ekonomicznych”, podkreśla SINC Ethel Eljarrat, naukowiec z Instytutu Diagnostyki Środowiskowej i Badań Wodnych (IDAEA) CSIC w Barcelonie. Niskie ceny ropy naftowej spowodowane pandemią mogłyby pozwolić na wytwarzanie znacznie tańszego plastiku.

Środki przeciwnoplastyczne
Oprócz ŚOI, w okresie porodu, w czasie porodu wzrosła liczba produktów, takich jak opakowania do żywności i plastikowe torby, produktów objętych niektórymi środkami.

„Nic dziwnego, że zużycie jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych znacznie wzrosło od początku pandemii: podczas gdy ludzie znoszą poród, dania na wynos i dostawa do domu poszybowały w górę”, mówi Mallos.

Od 2018 r. dyrektywa europejska stopniowo ogranicza stosowanie plastikowych toreb, które nie były już bezpłatnie dostarczane w sklepach. Od stycznia 2021 r. dostawa bezpłatna lub niekonsumencka będzie zabroniona.

Eljarrat uważa, że osiągnięcie tego środka będzie teraz skomplikowane ze względu na sytuację. „Pandemia całkowicie zmieniła nasze nawyki związane z używaniem tworzyw sztucznych”, dodaje. Ten materiał użycia i rzucania stał się ulubionym społeczeństwem w obliczu strachu przed zarażeniem i będziemy musieli poczekać na rozwiązanie pandemii, aby ponownie uświadomić sobie problem odpadów.

Dekret w sprawie toreb plastikowych był uzupełnieniem zakazu, dzięki dyrektywie (UE) 2019/904 w Unii Europejskiej niektórych przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak pałeczki bawełniane, sztućce, talerze, kijki balonowe i słomki z lipca 2021 r., które zostaną transponowane do prawa hiszpańskiego na mocy projektu ustawy o zanieczyszczonych odpadach i glebach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *