Veganuary, 1-miesięczne wyzwanie weganizmu, już przekracza pół miliona uczestników

Wzrost zainteresowania tym corocznym wydarzeniem jest częściowo przypisywany pandemii. Veganuary to coroczne wyzwanie, aby jeść wegańskie jedzenie wyłącznie w ciągu miesiąca. Po raz pierwszy został uruchomiony w Wielkiej Brytanii w 2014 r., a 3300 osób zobowiązało się do rezygnacji ze wszystkich produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego na 31 dni. W kolejnych latach Veganuary szybko się rozrosło, a rok 2021 jest największym jak dotąd.

Do tej pory zarejestrowało się rekordowe 537 000 uczestników, przekraczając cel organizatorów, jakim było osiągnięcie w tym roku pół miliona. Dla porównania, The Guardian donosi, że „rekordowe 400 000 osób zapisało się do kampanii w zeszłym roku, w porównaniu do 250 000 uczestników w 2019 roku i 170 000 w 2018 roku”.

Główne marki detaliczne dołączyły do kampanii 2021, która rozpowszechniała jeszcze bardziej. Po raz pierwszy brytyjski supermarket Tesco opublikował reklamy radiowe i telewizyjne promujące Veganuary, a supermarkety Aldi, Asda i Islandia mają dedykowane strony informacyjne i zasoby dla osób, które zapisały się na to wyzwanie. Marks & Spencer przygotował nawet 31-dniowy wegański plan posiłków. Dyrektor generalny Nestlé zachęcił wszystkich pracowników do rejestracji.

Ruch stał się popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie było 80.000 rejestracji do 5 stycznia, a wiele amerykańskich marek spożywczych oferuje zniżki i promocje dla uczestników. Toni Vernelli, Międzynarodowy Dyrektor Komunikacji i Marketingu w Veganuary, powiedział Treehugger, że udział tych amerykańskich firm „jest wielkim osiągnięciem, biorąc pod uwagę, że działamy tylko w Stanach Zjednoczonych od dwóch lat.”

Vaganuary i pandemii COVID-19
Na pytanie, dlaczego w tym roku nastąpił wzrost zainteresowania Veganuary, Vernelli wspomniał, że pandemia COVID-19 miała bezpośredni wpływ.” Wiele osób skupiło się bardziej na poprawie ich zdrowia i wiadomo, że dieta roślinna pomaga zmniejszyć niektóre czynniki ryzyka związane z ciężkim COVID, w tym cukrzycą typu 2 i otyłością. Inni zdają sobie sprawę, że nasze spożycie produktów zwierzęcych i niszczenie przyrody są silnie związane z wybuchem pandemii, dlatego przyjmujemy dietę roślinną, aby zmniejszyć ryzyko przyszłych pandemii. Dla niektórych jest to okazja do podjęcia pozytywnych działań w czasie, gdy są one tak poza naszą kontrolą.”

Nie ma magicznej liczby dni, które trzeba zrobić, aby stworzyć nawyk, ale jedzenie na bazie roślin przez cały miesiąc z pewnością wystarczy, aby dać ludziom dobry pomysł, jak to sprawia, że czują się, jakie są ich ulubione wegańskie potrawy i jak je zrobić, i dlaczego przejście na dietę jest ważne. Jest to również o wiele łatwiejsze do zmiany i kontroli diety, gdy jesz dużo więcej w domu.

Andrew Stott, rzecznik banku inwestycyjnego UBS, który przeprowadził badania nad karmieniem roślinnym, powiedział The Guardian, że wiele osób obawia się, że nie podoba im się smak roślinnych alternatyw mięsnych i dba o przeprojektowany charakter niektórych z tych produktów spożywczych i dodatkowy koszt. Ale kiedy już zaczną go jeść, szybko się nawracają. UBS stwierdził: „Odsetek osób, które próbowały alternatywy wzrosła z 48% do 53% od marca do listopada 2020 r., zgodnie z badaniem UBS 3000 konsumentów w Wielkiej Brytanii, USA i Niemczech. Stwierdził również, że połowa tych, którzy próbowali produktów roślinnych alternatywy dla mięsa nadal spożywać je co najmniej raz w tygodniu.”

Innymi słowy, nawyki powstałe podczas Veganuary nie znikną całkowicie. Nawet jeśli uczestnicy nie zachowają pełnej diety roślinnej w dłuższej perspektywie, prawdopodobnie będą bardziej skłonni do przyjęcia „flexitarism” lub „redukcjonizmu” w przyszłości, zmniejszając ilość spożywanego mięsa i zastępując je roślinami lub żywnością roślinną, a to samo w sobie jest dużym krokiem naprzód dla ruchu wegańskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *